NEWSLETTER: Budite obavešteni o popustima i akcijama
Prijavi se
Prijava za registrovane korisnike
Korpa
Prijava za registrovane korisnike
Fotografije mogu biti ilustrativnog karaktera.
SAVETI FARMACEUTA:
"Izbegavajte intenzivno i direktno izlaganje suncu, naročito u periodu od 11 do 17 časova. Koristite hlad, ali ne zaboravite da je u hladovini zaštita ipak nedovoljna. Budite oprezni pri boravku na pesku ili pored vode, jer se zbog refleksije sunčevih zraka UV radijacija povećava, samim tim i rizik od opekotina i oštećenja DNK. Pedijatri ne preporučuju sunčanje beba u prvim mesecima života. Koža deteta se mora intenzivnije štititi, jer su prirodni mehanizmi zaštite manje razvijeni.
Odeća od svetlih, gusto tkanih prirodnih materijala obezbeđuje dobru zaštitu. Kačketima i šeširima čuva se poglavina (naročito kod gubitka kose) - lice i uši. Neophodan su deo odeće osobama koje više vremena provode napolju. Ne treba zaboraviti naočare sa UV zaštitom.
SPF preparati, vodootporne kreme i losioni, nanose se 30 minuta pre izlaganja suncu i taj postupak se ponavlja na svaka dva sata, pri čemu ne treba zaboraviti da se moraju štiti i usne, dlanovi, tabani, podbradak, glava na segmentima bez kose i uši. Nanošenje se mora ponavljati češće ukoliko je znojenje izraženije, ako plivate ili je vreme vetrovito. Zaštita koju pružaju ovi preparati je naznačena na ambalaži oznakom SPF i brojem, koji bi morao biti veći od 20 za odrasle i minimum 30 za decu, a osobe izrazite fotosenzitivnosti bi trebale da koriste one sa oznakom SPF 50+, pri čemu su bolji oni preparati koji imaju kako UVB tako i UVA filter. Zaštita ovim preparatima je adekvatna samo ako su naneti u dovoljnoj količini, a to znači dva miligrama na kvadratni centimetar kože ili šest kafenih kašičica na telo prosečne odrasle osobe".
BITNO!
Ukoliko primetite novonastalu promenu na koži, crvenilo, mehuriće i plikove, crne, svetle i tamno braon, ali i crvene flekice, polja kože koja su u potpunosti izgubila boju, a naročito promene na mladežima (postaju veći i\ili deblji, nepravilnog oblika i nejasne ivice, menjaju boju, krvare,..), odmah se obratite dermatologu!
Prekomerno izlaganje suncu je opasno. Novorođenčad i malu decu držite dalje od direktne sunčeve svetlosti. Nemojte se predugo izlagati suncu, čak i kada koristite proizvod sa zaštitnim faktorom jer on ne pruža 100 % zaštitu. Nanesite proizvod za zaštitu od sunca pre izlaganja suncu. Proizvod nanosite često i obilno da biste održali zaštitu, posebno nakon znojenja, kupanja ili brisanja peškirom. Odmah isperite oči ako proizvod dođe u kontakt sa njima.
Navedeni sastojci se nalaze u poslednjim formulacijama proizvoda. S obzirom da može doći do raskoraka između proizvodnje i distribucije na određenom tržištu, uvek pročitajte listu sastojaka na samom pakovanju.