Nega nepokretnih bolesnika nije nimalo laka. Bilo da se bolesnik otežano i ograničeno kreće, ili je potpuno nepokretan, potrebna mu je posebna vrsta nege i pomoći. Da bih Vam bar malo olakšali odlučili smo da kategorija NEGA NEPOKRETNIH bude izdvojena kao takva, kako bi lakše pronašli preparate koji će vam pomoći ili vas informisati sa svojim asortimanom o preparatima koje možete kupiti u eapoteci, a da o njima niste čuli do sada ništa.
Lična higijena nepokretnih bolesnika u kući
Nega nepokretnih bolesnika u kući iziskuje dosta pažnje i vremena. Prvo o čemu je neophodno voditi računa, svakako je nega o ličnoj higijeni nepokretne osobe. Naime, ukoliko se ona zapostavi, može doći do brojnih kožnih oboljenja, koja samo mogu da otežaju brigu o bolesniku, ali i bolesnikov život uopšte.
Kako nepokretne osobe nisu u mogućnosti da se sami kupaju, umivaju i idu u toalet, bolesnika bi trebalo umivati svako jutro, jer se time osvežava i sa njega odstranjuju nečistoće i znoj, koji često prouzrokuju neugodan miris. Takođe, redovnim pranjem i trljanjem kože, podstiče se bolja cirkulacija krvi i spečava se pojava dekubitusa (dekubitalnih rana).
Vrat, lice, zube, ruke, grudi, potpazušne jame i leđa do pojasa, potrebno je svakoga dana prati. Žene bi trebalo redovno da ispiraju i predeo polnih organa, jer je ta regija osetljiva i sklonija infekcijama. Minimum jednom dnevno je potrebno kompletno okupati svakog nepokretnog bolesnika.
Bolesnici koji su stalno vezani za postelju, treba svakodnevno prati od glave do pete, ponekad čak i više puta dnevno, a u tome može biti od pomoći vlažne maramice namenjene za bolesnike koji su nepokretni. Redovno presvlačenje i menjanje posteljine ukoliko je pacijent vezan isključivo za krevet je obavezno raditi često.
U ovoj kategoriji se nalaze preparati i proizvodi, koje je naš stručni tim procenio da bi mogli biti od koristi za nepokretne bolesnike odnosno za negu nepokretnih bolesnika ili bolesnika koji su teško pokretni.