KOENZIM Q10
Koenzim K10, poznat i kao ubihinon je jedinjenje koje pomaže u stvaranju energije u ćelijama. Organizam čoveka proizvodi Q10 prirodno, ali njegova proizvodnja u ćelijama ima tendenciju smanjenja s godinama. Srećom, CoK10 se unosi u organizam i putem suplemenata ili namirnica. Zdravstvena stanja poput bolesti srca, poremećaja nervnog sistema, dijabetesa i razvoj maligniteta povezani su sa niskim nivoom koenzima Q10 u organizmu (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24389208/).
Još uvek nije ppoznato da li niski nivoi Q10 uzrokuju ove bolesti ili su rezultat njih. Jedno je sigurno: mnoštvo istraživanja otkrilo je široku lepezu zdravstvenih blagodati Q10.
Proizvodnja Q10 opada sa starenjem, već nakon 30-te godine života. Stoga, kod starijh osoba nivo Q10 u organizmu je veoma nizak. Neki drugi uzroci nedostatka koenzima Q10 u organizmu obuhvataju: nedostatke u ishrani, genetske poremećaje u sintezi ili metabolizmu Q10, povećane zahteve tkiva, mitohondrijske bolesti, oksidativni stres usled starenja, oboljenja ili stila života (pušenje, ishrana, UV zračenje, upotreba nekih lekova)...
Istraživanja su pokazala da Q10 ima nekoliko ključnih uloga u organizmu.
Jedna od njegovih primarnih funkcija je da pomogne u generisanju energije u ćelijama. Uključen je u stvaranje adenozin trifosfata (ATP), koji je uključen u prenos energije unutar ćelija. Q10 je takođe snažan antioksidans i štiti ćelije od oksidativnog oštećenja (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25126052/). Prekomerne količine slobodnih radikala dovode do oksidativnog oštećenja, što može ometati redovno funkcionisanje ćelija. Poznato je da ovo uzrokuje mnoge poremećaje zdravstvenog stanja.
S obzirom na to da se ATP koristi za izvršavanje svih telesnih funkcija, a oksidativni stres može da ošteti ćelije, nije iznenađujuće što su neke hronične bolesti povezane sa niskim nivoom Q10 (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8241707/). Koenzim Q10 je prisutan u svakoj ćeliji u telu. Međutim, najviše koncentracije nalaze se u organima sa najvećim energetskim zahtevima, poput srca, bubrega, pluća i jetre (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21966175/).
Blagotvorni zdravstveni efekti koenzima Q10
1. Koenzim Q10 u lečenju bolesti srca
Srčana insuficijencija je često posledica drugih srčanih oboljenja, poput bolesti koronarnih arterija ili visokog krvnog pritiska. Srčana insuficijencija se javlja kada ovi problemi utiču na srce do te mere da ono ne može redovno da se skuplja, opušta ili pumpa krv kroz telo. U studiji na 420 osoba sa srčanom insuficijencijom, primena koenzima Q10 tokom dve godine poboljšalo je njihove simptome i smanjilo rizik od umiranja od srčanih problema (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25282031/). U drugoj studiji je 641 osoba dobijala suplemete koenzima Q10 ili placebo tokom godinu dana. Na kraju studije, ispitanici iz grupe Q10 bili su ređe hospitalizovani zbog pogoršanja srčane insuficijencije i imali su manje ozbiljnih komplikacija (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8241697/). Primena suplemenata koenzima Q10 stimuliše obnavljanje optimalnih nivoa proizvodnje energije, smanjuje oksidativno oštećenje i poboljšati rad srca, a sve to može pomoći u lečenju srčane insuficijencije.
Koenzim QK10 pomaže u tremanu srčane insuficijencije i oboljenja srca poboljšanjem funkcije srca, povećanjem proizvodnje ATP potrebnog za kontrakcije srčanog mišića i ograničavanjem oksidativnog oštećenja i dovodi do smanjenja hipertenzije (povišenog arterijskog pritiska).
2. Koenzim Q10 u poboljšanju plodnosti
Plodnost žena opada s godinama zbog pada broja i kvaliteta jajnih ćelija. Koenzim Q10 je direktno uključen u ovaj proces. Starenjem, proizvodnja koenzima Q10 usporava, što čini telo manje efikasnim u zaštiti jajnih ćelija i folikula od oksidativnog oštećenja (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26111777/). Suplementacija koenzima Q10 pomaže može čak preokrenuti ovaj starosni pad kvaliteta i količine oocita.
Slično tome, muška sperma je podložna efektima oksidativnog oštećenja, što može dovesti do smanjenog broja, pokretljivosti spermatozoida, lošeg kvaliteta sperme i neplodnosti (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23912751/). Zaključak nekoliko studija je da dodatak koenzima Q10 može poboljšati kvalitet, aktivnost i koncentraciju sperme povećavajući antioksidativnu zaštitu (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28066832/).
Koenzim Q10 pomaže u poboljšanju kvaliteta sperme kod muškaraca i smanjenju pada broja i kvaliteta jajnih ćelija kod žena.
3. Koenzim Q10 pomaže da vaša koža ostane mlada
Koža je najveći organ u telu i široko je izložena štetnim agensima koji doprinose starenju. Ovi agensi mogu biti unutrašnji ili spoljni. Neki unutrašnji štetni faktori uključuju ćelijsko oštećenje i hormonsku neravnotežu. Spoljni faktori uključuju agense iz okruženja, poput UV zraka i polutante (zagađivače) iz atmosfere.
Štetni uticaji mogu dovesti do smanjene vlažnosti kože i oslabljene zaštite od agresora okoline, kao i do proređivanja slojeva kože (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25906193/). Primena koenzima Q10 direktno na kožu u vidu kozmetičkih preparata i suplementacija koenzima Q10 (hranimo kožu spolja i iznutra) može smanjiti štetu od unutrašnjih i spoljašnjih agresora povećavajući proizvodnju energije u ćelijama kože i promovišući antioksidativnu zaštitu. Takođe, koenzim Q10 primenjen direktno na kožu i suplementacija koenzima Q10 smanjuje oksidativno oštećenje izazvano UV zracima i smanjuje dubinu bora, dakle koenzim Q10 ima anti age efekte na nivou kože (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10416055/). I na kraju, pokazano je da je veća verovatnoća pojave melanoma kod osoba sa niskim nivoom koenzima Q10 (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16443053/).
Koenzim Q10 primenjen direktno na kožu i u vidu suplemenata smanjuje oštećenja kože od sunca i povećava antioksidativnu zaštitu, smanjuje dubinu bora, deluje protiv starenja (anti age) i smanjuje rizik od pojave melanoma.
4. Koenzim Q10 smanjuje migrenu
Poremećena funkcija mitohondrija može dovesti do povećanog ulaska kalcijuma u ćelije, prekomerne proizvodnje slobodnih radikala i smanjene antioksidativne zaštite. To može rezultovati niskim nivoom energije u moždanim ćelijama, pa čak i migrenom. Pošto se koenzim Q10 nalazi uglavnom u mitohondrijima ćelija, pokazalo se da poboljšava mitohondrijsku funkciju i pomaže u smanjenju upale koja se može javiti tokom migrene (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21586650/). U stvari, studija je pokazala da je suplementacija CoK10 tri puta smanjla pojavu migrene u poređenju sa placebom kod 42 osobe i smatra se da se koenzim Q10 može koristiti u sprečavanju (profilaksi) napada migrene (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15728298/). U skladu s tim, primećen je nedostatak koenzima Q10 kod osoba koje pate od migrene. Jedna velika studija pokazala je da je 1.550 adolescenata sa niskim nivoom koenzima Q10 imalo ređe i manje teške oblike migrene nakon primene koenzima Q10 (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17355497/). Dakle, koenzim Q10 ne samo što pomaže u lečenju migrene, već može i da je spreči.
Primena suplemenata koenzima Q10 pomaže u prevenciji i lečenju migrene, jer povećava mitohondrijalnu funkciju i smanjuje upalu.
5. Koenzim Q 10 povećava fizičku izdržljivost
Oksidativni stres može uticati na funkciju mišića, a samim tim i na performanse vežbanja. Slično tome, poremećena funkcija mitohondrija može smanjiti količinu energije u mišićima, smanjujući mišićnu snagu i izdržljivost tokom vežbanja.Koenzim Q10 smanjenjem oksidativnog stresa i poboljšanjem mitohondrijske enetgetske funkcije poboljšava fizičke performanse tokom vežbanja i fizičke aktivnosti (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21681167/).
Dodatan unos koenzima Q10 može pomoći u povećanju snage tokom vežbanja i smanjenju umora, što poboljšava performanse vežbanja i smanjuje osećaj umora (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19644406/).
6. Koenzim Q10 u tretmanu dijabetesa
Oksidativni stres može izazvati oštećenje ćelija. To može rezultirati metaboličkim bolestima poput dijabetesa. Poremećaj funkcije mitohondrija je povezana sa rezistencijom na insulin (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28811612/). Pokazano je da koenzim Q10 poboljšava osetljivost ćelija na insulin, smanjuje insulinsku rezistenciju i reguliše nivo šećera u krvi (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24586567/). Primena suplemenata koenzima Q10 tokom 12 nedelja kod osoba sa dijabetesom tipa 2 je značajno smanjila nivo šećera (glukoze) u krvi natašte i hemoglobin A1C, parametra koji ukazuje na prosečan nivo šećera u krvi u poslednja dva do tri meseca, i smanjila nvo triglicerida u krvi (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26413493/). I na kraju, koenzim Q10 može pomoći u prevenciji dijabetesa stimulišući razgradnju masti i smanjujući nakupljanje masnih ćelija koje mogu dovesti do gojaznosti ili dijabetesa tipa 2 (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29663894/).
Primena suplemenata koenzima Q10 može pomoći u povećanju osetljivosti ćelija na insulin i poboljšanju nivoa šećera u krv kod osoba sa dijabetesom, smanjiti gojaznost i nivo triglicerida i poboljšati parametre metaboličkog sindroma.
7. Koenzim Q10 i funkcija mozga
Mitohondrije su glavni generatori energije moždanih ćelija. Mitohondrijska funkcija opada sa godinama. Ukupna mitohondrijalna disfunkcija može dovesti do smrti moždanih ćelija i bolesti poput Alchajmerove i Parkinsonove. Nažalost, mozak je veoma podložan oksidativnom oštećenju zbog visokog sadržaja masnih kiselina i velike potrebe za kiseonikom. Ovo oksidativno oštećenje pojačava proizvodnju štetnih jedinjenja koja mogu uticati na pamćenje, kogniciju i fizičke funkcije.
Primena koenzima Q10 ima neuroprotektivne efekte. Koenzim Q10 može usporiti napredovanje Alchajmerove bolesti (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18560133/) i Parkinsonove bolesti (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12374491/).
Dokazano je da koenzim Q10 štiti nervne ćelije od oksidativnog oštećenja i smanjuje dejstvo štetnih jedinjenja koja mogu dovesti do neuroloških oboljenja kao što su Alchamerova i Parkinsonova bolest.
8. Koenzim Q10 može zaštititi pluća
Od svih organa, pluća imaju najveći kontakt sa kiseonikom i zagađenjima iz vazduha. Zbog toga su veoma podložna oksidativnom oštećenju. Povećana oksidativna oštećenja u plućima i slaba antioksidativna zaštita, uključujući nizak nivo koenzima Q10, mogu se nalaziti u osnovi razvoja plućnih bolesti poput astme i hronične opstruktivne bolesti pluća (HOBP) (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16289557/). Takođe je dokazano da osobe koji pate od ovih stanja imaju niži nivo CoK10 (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12169177/). Studija na pacijentima sa astmom je pokazala da primena suplemenata koenzima Q10 smanjuje upalu kod osoba sa astmom, kao i smanjuje potrebu za primenom kortikosteroidne terapije (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16873952/). Druga studija pokazala je poboljšanje performansi vežbanja kod onih koji pate od HOBP. Ovo je primećeno boljom oksigenacijom tkiva i pulsom nakon primene suplemenata sa koenzimom Q10.
Primena koenzima Q10 smanjuje upalu disajnih puteva kod osoba sa astmom i hroničnom opstruktivnom bolešću pluća (HOBP) i pomaže bolju oksigenaciju tkiva.
Doziranje i neželjeni efekti
Koenzim QK10 se javlja u dva različita oblika - ubihinol i ubihinon.
Ubihinol čini 90% Koenzima Q10 u krvi i predstavlja oblik koji se najviše apsorbuje. Koenzim Q10 ima dobru podnošljivost, bezbednost i nisku toksičnost. Standardna doza koenzima QK10 kreće se u opsegu od 90 mg do 200 mg dnevno, mada se i doze do 1200 mg dobro podnose bez ikakvih ozbiljnih neželjenih efekata (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19096117/). Uzimanje suplemenata koenzima Q10 sa hranom može pomoći vašem telu da ga apsorbuje do tri puta brže nego uzimanje bez hrane. Pored toga, neki proizvodi nude solubilizovani oblik koenzima Q10 ili kombinaciju sa lipidima kako bi se poboljšala njegovu apsorpciju. Ukoliko se pojave simptomi kao što su glavobolja, mučnina, gubitak apetita ili dijareja, potrebno je dnevnu dozu koenzima Q10 podeliti u 3 doze. Bezbednost primene koenzima Q10 kod trudnica i dojilja nije utvrđena. Ukoliko u tim stanjima želite da koristite koenzim Q10 u vidu suplemenata konsultujte se sa vašim izabranim lekarom.
Organizam ne čuva (ne deponuje) koenzim Q10, a unos suplemenata koenzima Q10 ne smanjuje njegovo stvaranje u organizmu. Stoga se preporučuje kontinuirana upotreba koenzima Q10 kako bi se ispoljili njegovi zdravstveni benefiti (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19096118/).
Budući da se proizvodnja CoK10 smanjuje s godinama, odrasli svih uzrasta mogu imati brojne koristi upotrebom suplemenata koenzima Q10.
U bogatom asortimanu eapoteka.rs nalaze se preparati koenzima Q10:
-u vidu suplemenata: M.E.V. Feller CoQ10, Supradyn Q10, Galenika (Oligovit Q10), Biofar Cardio Q10 Direct, Betavit Q10, Maxmedica Coenzyme Q10, Cellenergy Q10, Alkakaps Coenzyme Q10 forte... u vidu kapsula
- u vidu anti age krema sa koenzimom Q10: Eucerin Q10 Active dnevna krema, Eucerin Q10 Active noćna krema, Eucerin Q10 Active krema za područje oko očiju, Eucerin, Sebamed Q10 losion, Sebamed Q10 krema za lice, Sebamed Q10 krema za predeo oko očiju, Nivea Q10 Power dnevna krema protiv bora, Nivea Q10 Power noćna krema protiv bora, Nivea Q10 Power krema protiv bora oko očiju...
Koenzim Q10 je jedinjenje koje proizvodi energiju u organizmu. Naziva se još i ubikinon što u prevodu znači sveprisutan. Nalazi se u malim količinama u svim ćelijama i tkivama u ljudskom telu. Deluje kao prenosnik informacija u mitohondrijama koje su pogonske ćelije gde oksidacijom unete hrane nastaje energija.
Koenzim Q10 je sastavni deo transporta elektrona i učestvuje u aerobnoj ćelijskoj respiraciji, proizvodi energiju u obliku ATP-a koji predstavlja osnovnu jedinicu energije u organizmu. Učestvujući u ovom procesu koenzim Q10 osigurava da mišići i druga kritična tkiva dobiju dovoljno kiseonika i hranljivih materija preko krvi.
Dokazano je da poboljšava pamćenje i fizičku izdržljivost zato se savetuje kod svih sportskih disciplina. Njegov deficit se kasno primećuje i uglavnom se manifestuje kroz umor, pad imuniteta, glavobolje, paradentozu, gojaznost, aritmiju, srčana oboljenja, slabu memoriju...
Najveća koncentracija koenzima Q10 se nalazi u srčanom mišiću, bubrezima i jetri, pa je ovim organima najviše potrebno za pravilno funkcionisanje. Naše telo ga prirodno proizvodi, ali sa godinama njegova proizvodnja se smanjuje zato je neophodno da ga unosimo kroz suplemente. Ljudi koji koriste lekove za snižavanje holesterola ili pate od srčanih oboljenja, kancera, dijabetesa imaju smanjenu koncentraciju ove važne supstance.
Koenzim Q10 je snažan antioksidant koji pomaže u borbi protiv slobodnih radikala. Svaka ćelija u organizmu je sastavljena od molekula koji se sastoje od atoma koji su povezani hemijskim vezama koje nastaju povezivanjem elektrona, kada dodje do pucanja hemijskih veza nastaju nespareni elektoroni, kada molekul ostane sa nesparenim elektronom on postaje slobodan radikal. Slobodni radikali su glavni uzročnici mnogih bolesti oni oštećuju sva tkiva, ćelije, DNK, ceo organizam. Slobodni radikali teže da preotmu elektron drugim molekulima, dok antioksidanti neutrališu njihovo dejstvo, jer mogu da im daju elektron koji im fali i tako ih stabilizuju. Antioksidanti kao što je Q10 deluju kao hvatač slobodnih radikala i sprečava njihovu reaktivnost. Koenzim Q10 učestvuje u regeneraciji vitamina E koji je jedan od glavnih antioksidanata u našem telu. Učestvuje u porizvodnji kolagena i vrlo je prisutan u borbi protiv starenja.
Zbog svog snažnog antioksidativnog dejstva poboljšava celokupan imunitet, pomaže kod alergija, glavobolje, u procesima mršavljenja, poboljšava pokrentnost spermatozioda. Povećava elastičnost vena i sprečava oksidaciju holesterola, pa je glavni u lečenju srčanih oboljenja i holesterola bez ikakvih sporednih efekata. Kao suplement ne ometa nivo Q10 u krvi, već ga dopunjuje.